Múzeá

Ing. Hažír Dušan - MÚZEUM VÍN
Toto netradičné múzeum sa nachádza v starobylých dvojpodlažných pivniciach pod prešovskou radnicou. V originálnom prostredí podzemných chodieb sa o víne dozviete veľa zaujímavostí – jeho históriu, výrobu, delenie, hodnotenie, spôsoby podávania, degustáciu, perličky, o ktorých sa nepíše v žiadnych knihách.

Pre návštevníkov je pripravená expozícia vín so všetkých regiónov Slovenska, Moravy a Čiech, ale aj z iných kútov sveta v rozsahu viac ako 1600 druhov. Pozoruhodné sú tiež vystavené trojrozmerné exponáty, ktoré sa používali pri spracovaní viniča.

V najväčšej klenbovej sále, ktorá pojme päťdesiat osôb, môžete za dubovými stolmi pokojne vnímať atmosféru starobylého podzemia, a pritom vychutnávať dobré víno. K dispozícii sú všetky vystavené exponáty. A k dobrému vínu patrí aj dobré jedlo a veselá muzika. Ak Vám to –ktoré vínko zachutí, stačí sa zastaviť pri odchode v štýlovej predajničke, ktorá je súčasťou múzea. V nej nájdete nielen vína, ale aj vinárske pomôcky, rozmanité fľaše rôznych objemov, ako aj darčekové balenia vín.

Okrem každodennej činnosti sa Múzeum vín zapísalo do povedomia odbornej, ale aj širokej verejnosti poriadaním Medzinárodnej prehliadky vín – Muvina. Táto súťaž so deväťročnou tradíciou umožňuje konfrontáciu kvalít našich vín so svetovou elitou. Počas konkurzu hodnotí vína medzinárodná jury zložená z uznávaných svetových enológov, čo dáva vysokú záruku objektivity. Aj to prispelo k tomu, že súťaž bola zaradená Medzinárodným inštitútom pre vinič a víno (O.I.V.) do zoznamu oficiálnych svetových konkurzov vín. V rámci súťaže sa konajú dvakrát do roka ochutnávky súťažných vín, čo umožňuje aj širokej verejnosti ochutnať to najlepšie zo sveta vína.

http://www.pis.sk/muzeumvin

Malokarpatské múzeum v Pezinku
Dnešné Malokarpatské múzeum vzniklo v roku 1960 ako Mestské historické múzeum (neskôr do roku 1982 sa nazývalo Malokarpatské vinohradnícke múzeum). Základom jeho zbierok boli zvyšky zbierok, ktoré na prelome 19. a 20.-teho storočia založil lekárnik František von Meissel. Múzeum od svojho založenia zhromažďuje najmä historické a etnografické (predovšetkým vinohradnícke) zbierky, súbor dokumentov o slávnych pezinských osobnostiach a diela výtvarných umelcov.

Múzeum sídli v tzv. Kaviakovom dome - v dvojpodlažnej meštianskej renesančnej budove s pôdorysom tvaru "U" postavenej v prvej polovici 17. storočia. Do ulice sa obracia len jednoduchou renesančnou fasádou oživenou valcovým arkiérom. Valcové arkiére boli typickým znakom rohových domov na námestí v období renesancie. Má dlhé dvorové krídlo s otvorenou arkádovou chodbou /dnes už zasklené/ rozšírené priečnou prístavbou cez úzky dvor. Architektúra domu, najmä jeho suterén, dokazuje, že jeho bohatý majiteľ obchodoval s vínom. Na klenáku portála sú vyryté inciály I.D.A.V. a rok 1638.

http://www.muzeumpezinok.sk
web-pre-vas

ISSN 1336-7080

© 2004-2021 Michal Hrčka - harp, Peter Vereš, povered by trebars:cms, server Obnova.sk, aktualizované: 06. 01. 2018