V├şno

O v├şne u┼ż toho bolo nap├şsan├ę mnoho. IN VINO VERITAS - vo v├şne je pravda. VINA DANT ANIMOS - v├şno dod├íva odvahu. Aspo┼ł Ov├şdius to tak c├ştil. Pod─ża Pasteura je v├şno najhygienickej┼í├şm a najzdrav┼í├şm n├ípojom. A o v├şne sa zmie┼łuje i Star├Ż z├íkon: VINUM BONUM LAETIFICAT COR HOMINIS, ─Źi┼że dobr├ę v├şno rozvese─żuje srdce ─Źloveka. ├üno, re─Ź bude o lahodnom nekt├íre, ktor├Ż je pre svoje vlastnosti dodnes naz├Żvan├Ż "n├ípojom bohov".


V ─żudovom lek├írstve boli v├şnu pripisovan├ę nadprirodzen├ę ├║─Źinky

V├şno sa prel├şna ─żudskou kult├║rnou hist├│riou bez oh─żadu na n├íbo┼żenstvo, rasu a zemepisn├Ż p├┤vod. Jedni ho oslavovali, in├ş zatracovali. Hist├│ria naju┼í─żachtilej┼íieho n├ípoja je z├írove┼ł rovnako pestr├í a p├║tav├í ako hist├│ria jeho pestovate─żov a ctite─żov. V starom Gr├ęcku i R├şme, u ┼Żidov a v celej kres┼ąanskej ├ęre patrilo v├şno ku ka┼żdodenn├ęmu ┼żivotu. V dejin├ích je v├şno ─Źasto naz├Żvan├ę n├ípojom, ktor├Ż zohral d├┤le┼żit├║ rolu nielen pri sl├ívnostn├Żch a spolo─Źensk├Żch udalostiach, ale mal v├Żznamn├ę poslanie i v ─żudovom lek├írstve, kde mu boli mu pripisovan├ę dokonca nadprirodzen├ę ├║─Źinky. V historick├Żch p├şsomnostiach s├║ v┼íak zaznamenan├ę i varovania pred n├ísledkami nadmern├ęho po┼ż├şvania. Pitie v├şna odsudzoval Mohamed, Budha alebo Konfucius. Napriek tomu boli, s├║ a bezpochyby i dlho po n├ís bud├║ existova┼ą n├írody, ktor├ę si bez v├şna nedok├í┼żu predstavi┼ą skuto─Źne ani de┼ł.


V├şno odb├║rava nap├Ątie a stres a zvy┼íuje p├┤┼żitky

V├şno. Dnes je u┼ż ist├ę, ┼że tento lahodn├Ż mok na n├ís m├í v─Ćaka svojim vlastnostiam mimoriadny vplyv a v─Ćaka svojmu zlo┼żeniu a priazniv├ęmu p├┤sobeniu na n├í┼í organizmus ovplyv┼łuje z├írove┼ł i na┼íe zdravie. Hovor├şme tu ale o primeranom mno┼żstve, preto┼że ka┼żdodenn├í nadmern├í konzum├ícia v├şna je samozrejme naopak na ┼íkodu. Nemenej v├Żznamn├Ż je vplyv konzum├ície v├şna na n├í┼í psychick├Ż stav. Dobre vieme, ako n├ís dok├í┼że naladi┼ą napr├şklad pekn├Ż kult├║rny z├í┼żitok, kedy sa z├║─Źast┼łujeme na nie─Źom kr├ísnom, silnom. V├şno v n├ís po poh├íriku ─Źi dvoch postupne navodzuje pocit upokojenia, preto┼że stimuluje nervov├ę bunky, ktor├ę vylu─Źuj├║ seroton├şn - l├ítku, ktor├í vyvol├íva v mozgu pocit uvo─żnenia a odb├║rava strach a ├║zkos┼ą. A iste netreba pripom├şna┼ą, ┼że konzum├ícia v├şna a v┼íeobecne alkoholu v├┤bec zvy┼íuje p├┤┼żitky a rovnako schopnos┼ą empatie.


Vplyv v├şna na na┼íe zdravie dok├ízali odborn├ę ┼ít├║die

Blahod├írny vplyv v├şna, a to predov┼íetk├Żm ─Źerven├ęho, na na┼íe zdravie je s rozvojom lek├írskej vedy st├íle ─Źastej┼íie potvrdzovan├Ż odborn├Żmi ┼ít├║diami. V├şno m├í napr├şklad dobr├Ż vplyv na n├í┼í tr├íviaci syst├ęm. Pri bezprostrednom styku v├şna so ┼żal├║do─Źnou sliznicou alebo tr├íviacimi ┼ż─żazami v za┼ż├şvacom trakte doch├ídza k ├║─Źinkom, ktor├ę maj├║ pozit├şvny vplyv na tr├ívenie a l├ítkov├║ v├Żmenu, ─Źo ocenia hlavne ─żudia so sklonom k nedostato─Źnej sekr├ęcii ┼żal├║do─Źn├Żch ┼ítiav. Okrem toho je v├şno bohat├ę na miner├ílne l├ítky. Tu je d├┤kaz: viete, ┼że zo ┼ítrn├ístich esenci├ílnych prvkov potrebn├Żch pre ─żudsk├Ż organizmus sa ich v hroznovej ┼í┼ąave nach├ídza trin├ís┼ą? Zauj├şmav├í je rovnako inform├ícia, ┼że n├írody juhov├Żchodnej ├üzie pou┼ż├şvaj├║ od nepam├Ąti proti z├ípalom a art├ęrioskler├│ze takzvan├Ż kojon-kon, ve─żmi ├║─Źinn├║ l├ítku, ktor├í obsahuje rovnako ako v├şnna r├ęva resveratrol.


V├şno sa stalo symbolom ┼żivotn├ęho ┼ít├Żlu

Kedysi d├ívno sa nikomu ani nesn├şvalo o tom, ┼że by bolo mo┼żn├ę vychutn├íva┼ą v├şno z tak rozli─Źn├Żch k├║tov sveta a to─żk├Żch r├┤znych ┼ít├Żlov. Dnes je situ├ícia in├í - v├şno je nielen n├ípojom pre sl├ívnostn├ę chv├şle alebo posedenie s priate─żmi, ale i symbolom ┼żivotn├ęho ┼ít├Żlu. S kult├║rou pestovania a v├Żroby rastie toti┼ż i kult├║ra konzum├ície a ruka v ruke s t├Żm kr├í─Źa i zvy┼íovanie n├íro─Źnosti milovn├şkov v├şna. M├íme mo┼żnos┼ą vybera┼ą, porovn├íva┼ą a preferova┼ą. Len┼że ako z tej obrovskej ponuky v├şn vybra┼ą to spr├ívne, ktor├ę pote┼í├ş na┼íe zmysly?


V├Żber kvalitn├ęho v├şna z├ívis├ş na nieko─żk├Żch faktoroch

D├┤le┼żit├ę je predov┼íetk├Żm to, na ak├║ pr├şle┼żitos┼ą v├şno kupujeme: ako dar─Źek, k posedeniu s priate─żmi alebo ku konkr├ętnemu jedlu. Je tie┼ż dobr├ę zv├í┼żi┼ą typ obchodu, do ktor├ęho v├şno p├┤jdete k├║pi┼ą. Tu je toti┼ż na mieste poznamena┼ą, ┼że nie je treba rovno zatracova┼ą supermarkety. ┼ápecializovan├ę obchody a vinot├ęky v┼íak obvykle disponuj├║ ponukou, ktor├í je odborne vybran├í, a to s d├┤razom na kvalitu v├şna. Naviac je tu k dispoz├şcii vy┼íkolen├Ż person├íl alebo priamo takzvan├Ż sommeli├ęr, ktor├Ż v├ím s v├Żberom r├íd pom├┤┼że. A pozor, neznamen├í to, ┼że tu mus├şte za jednu f─ża┼íu ─Źerven├ęho plati┼ą obrovsk├ę sumy pe┼łaz├ş.


Nebu─Ćte konzervat├şvni a vysk├║┼íajte austr├ílske alebo africk├ę v├şno

Slovensk├Ż milovn├şk v├şna mal v minulosti pri v├Żbere dobr├ęho v├şna ve─żmi s┼ąa┼żen├║ situ├íciu. Doba pred novembrom toti┼ż preferovala kvantitu pred kvalitou. Za posledn├Żch desa┼ą rokov v┼íak slovensk├ę vin├írstvo u┼ílo dlh├║ cestu a dnes m├┤┼żeme s hrdos┼ąou prehl├ísi┼ą, ┼że v├şna z na┼íich regi├│nov s├║ svojou kvalitou porovnate─żn├ę so zahrani─Źn├Żmi produktmi. V rozmanitosti pestovan├Żch odr├┤d a vyr├íban├Żch ┼ít├Żlov v├şna mnohokr├ít zahrani─Źie dokonca predbehneme. Otvorenie trhu k n├ím z├írove┼ł prin├í┼ía ve─żk├ę mno┼żstvo zahrani─Źn├Żch v├şn, preto nepite len slovensk├ę zna─Źky a ochutnajte i nie─Źo exotickej┼íie, napr├şklad netradi─Źn├ę odrody z Austr├ílie, Chile alebo ju┼żnej Afriky.


V┼íetko s mierou - konzum├ícia v├şna sama o sebe v├ís z ni─Źoho nevylie─Źi

Z├íverom sa d├í kon┼ítatova┼ą, ┼że alkohol a v├şno v malom mno┼żstve p├┤sob├ş na ─żudsk├Ż organizmus priaznivo. V├şno v┼íak, na rozdiel od in├Żch druhov alkoholu, obsahuje i in├ę zdraviu prospe┼ín├ę l├ítky. Av┼íak pozor - samotn├í konzum├ícia v├şna nie je v┼íeliekom! Dajte si k ve─Źeri jeden poh├írik ─Źerven├ęho, rozhodne t├Żm ni─Ź nepokaz├şte a svojmu zdraviu naopak prospejete. Ale st├íle plat├ş z├ísada "v┼íetko s mierou". V├şno pijeme, aby sme sa povzniesli a nie upadli :-)
web-pre-vas

ISSN 1336-7080

┬ę 2004-2021 Michal Hr─Źka - harp, Peter Vere┼í, povered by trebars:cms, server Obnova.sk, aktualizovan├ę: 06. 01. 2018