Franc├║zko

Fr├ínc├║zsko je asi najv├Żznamnej┼íia a najzn├ímej┼íia vin├írska krajina. ┼Żiadna krajina na svete sa Franc├║zsku nevyrovn├í ani v rozmanitosti druhov v├şna, preto mo┼żno pr├ívom nazva┼ą Franc├║zsko ÔÇ×kol├şskou vin├írstvaÔÇť. Skoro ka┼żd├í oblas┼ą m├í svoje vlastn├ę vin├írske ┼ípeciality, ktor├ę s├║ ─Źlenen├ę pod─ża vlastn├ęho klasifika─Źn├ęho syst├ęmu. Vyrob├ş sa tu priemerne 76 mil. hl v├şna na 1,3 mil. ha. Po─żutovania hodnou av┼íak objekt├şvnou skuto─Źnos┼ąou je, ┼że len ─Źas┼ą tohoto mno┼żstva v├şna je naozaj kvalitn├í.

Klasifik├ícia franc├║zskeho v├şna

- VIN DE TABLE (stolov├ę v├şna) ÔÇô nemusia ma┼ą ozna─Źenie povodu. Musia by┼ą len z Franc├║zska, obsah alkoholu mus├ş by┼ą udan├Ż ÔÇô v├Ą─Ź┼íinou zmes z v├şn z roznych vin├írskych oblast├ş, 45% produkcie.

- VIN DE PAYS (n├írodn├ę v├şna) ÔÇô nemusia ma┼ą ozna─Źenie vin├írskej oblasti, mie┼ían├ę z v├şn viacer├Żch oblast├ş, 13% produkcie.

- V.D.Q.S. (VIN DELIMIT├ë DE QUALIT├ë SUP├ëRIEURE) ÔÇô v├şna vy┼í┼íej kvality z ohrani─Źen├Żch vin├írskych oblast├ş, podliehaj├║ podobn├Żm kontrol├ím jako A.O.C., ale mno┼żstv├í mp┼żu by┼ą vy┼í┼íie, 1,3% produkcie.

- A.O.C. (APPELATION D ORIGINE CONTROLE├ë) ÔÇô najvy┼í┼íia kvalitat├şvna trieda v├şna s kontrolovan├Żm ozna─Źen├şm povodu, podliehaj├║ zvl├í┼í┼ą pr├şsnym kontrol├ím odrod rezu, najvy┼í┼íie povolen├ęho v├Żnosu na 1 ha at─Ć. Takmer v┼íetky najlep┼íie franc├║zske v├şna maj├║ AOC. V├Ą─Ź┼íina poch├ídza z Bordeaux, Burgundska, Champagne, Alsaska


Bordeaux
Najv├Żznamnej┼íia franc├║zska vin├írska oblas┼ą, rozkl├íd├íj├║ca sa okolo mesta Bordaux pri pobre┼ż├ş Atlantick├ęho oce├ína. Oblas┼ą jedn├Żch z najlep┼í├şch svetov├Żch ─Źerven├Żch ale aj bielych v├şn, ktor├ę sa vyzna─Źuj├║ elegantnos┼ąou a jemnos┼ąou. Hlavn├ę pestovan├ę odrody vini─Źa: Cabernet Sauvignon, Cabemet Franc, Merlot, Malbec

- ─Źerven├ę v├şna, Semillon, Sauvignon blanc, Muscadelle - biele v├şna. V├şna z Bordeaux sa vyr├íbaj├║ scelovan├şm r├┤znych odr├┤d a n├ísledn├Żm zren├şm v barikov├Żch sudoch (225 1).


Klasifikácia:

Bordeaux bola prv├í oblas┼ą na svete, kde bola ustanoven├í v roku 1855 klasifik├ícia jednotliv├Żch chateau (vin├írskych usadlost├ş). Dnes m├í skoro ka┼żd├í podoblas┼ą v Bordeaux vlastn├║ klasifik├íciu. Najzn├ímej┼íie a jedni z najlep┼í├şch chateau vyr├íbaj├║ce najlep┼íie

─îerven├ę v├şna na svete s├║:

- chateau lafite - rothchild

- chateau mouton - rothchild

- chateaux margaux

- chateaux latour

Biele v├şna:

- chateau dyguem


Burgundsko

Druh├í najzn├ímej┼íia vin├írska oblas┼ą Franc├║zska, nach├ídzaj├║ca sa v povod├ş rieky Sa├┤ne. T├íto vin├írska oblas┼ą pozost├íva z viacer├Żch jednotliv├Żch vin├írskych podoblast├ş. Ako sme spomenuli, ┼że v├şna oblasti Bordeaux s├║ elegantn├ę s kr├ísnou jemnostou, o v├şnach Burgundska mo┼żno poveda┼ą, ┼że s├║ n├ídherne siln├ę, v├şna s telom (okrem Beaujolais) a patria podobne ako bordeauxsk├ę v├şna k najlep┼í├şm a najdrah┼í├şm na svete. Hlavne pestovan├ę odrody

─îerven├ę v├şna: Pinot Noir, Gamay

Biele v├şna: Pinot Blanc, Chardonnay

Burgundsk├ę v├şna sa vyr├íbaj├║ na rozdiel od bordeauxsk├Żch z jednotliv├Żch odr├┤d - s├║ v├í─Ź┼íinou odrodov├ę.


Champagne

Vin├írska oblas┼ą produkuj├║ca najsl├ívnej┼íie ┼áumiv├ę v├şno. Nach├ídza sa na severe od Par├ş┼ża v bl├şzkosti sl├ívneho stredovek├ęho mesta Reims (Reme┼í). Pod─ża franc├║zskeho vin├írskeho z├íkona sa ┼żiadne in├ę ┼íumiv├ę v├şno vyr├íbaj├║ce mimo ├║zemie Champagne nesmie naz├Żva┼ą ┼íampansk├ę. Na jeho v├Żrobu s├║ pripusten├ę len 3 odrody:

- Pinot Noir

- Pinot Meunier

- Chardonnay

┼áampansk├ę sa vyr├íba v├Ą─Ź┼íinou scelovan├şm t├Żchto odr├┤d, pri─Źom mus├ş zrie┼ą minim├ílne l rok. Najzn├ímej┼íie firmy: Pommery, Piper Heidsieck, Taittinger, Ruinart, Veuve Cliguot - Ponsardin.

Alsasko

T├íto vin├írska oblas┼ą sa rozprestiera vo v├Żchodnej ─Źasti Franc├║zska, popri nemeckej hranici, medzi mestami ┼átrasburg a Thann. Produkuj├║ sa tu vynikaj├║ce biele odrodov├ę v├şna, ktor├ę sa vzh─żadom na bezprostredn├║ bl├şzkos┼ą v mnohom podobaj├║ nemeck├Żm v├şnam. Hlavne odrody: Gew┼»rztraminer, Riesling, Pinot blanc.


Údolie Loiry

T├íto oblas┼ą sa nach├ídza v z├ípadnej ─Źas┼ąi krajiny, v ├║dol├ş rieky Loire. V├şna tejto oblasti m├íj├║ ve─żmi rozdielnu kvalitu, zap┼Ö├ş─Źinen├║ r├┤zn├Żmi geologick├Żmi a klimatick├Żmi podmienkami a vyzn├í─Źuj├║ sa jemnou ovocnou ar├│mou. Hlavne odrody: Sauvignon blanc, Chenin blanc.

Údolie Rhôny

Rozprestiera sa v d─║┼żke 200 km od mesta Lyon po b├Żval├ę pape┼żsk├ę mesto Avignon. Na severe s├║ v├şna jemn├ę a elegantn├ę. ─î├şm ─Ćalej na juh, t├Żm s├║ robustnej┼íie a mocnej┼íie. Najzn├ímej┼íie v├şna: Chateauneuf du Pape, Hermitage.

Jura a Savojsko

Neve─żmi zn├íma oblas┼ą pri ┼ívaj─Źiarskych hraniciach, ktor├í m├í len region├ílny v├Żznam. ┼ápecialitou tejto oblasti je VIN JAUNE -najmenej 6 rokov v sudoch zrej├║ce v├şno, VIN DE PAILLE - slamov├ę v├şno - hrozno su┼íen├ę na slame.

Languedoc - Roussillon

Oblas┼ą s najv├Ą─Ź┼íou produkciou v├şna, av┼íak bez ┼ípi─Źkovej kvality.
Oblas┼ą stolov├Żch a n├írodn├Żch v├şn. ┼ápecialitou s├║ tu tzv. CLAIRETTES - ru┼żov├ę v├şna s ovocn├Żm charakterom.

Provence

V├Żroba sa najviac orientuje na v├Żrobu svie┼żich ru┼żov├Żch v├şn,
ktor├ę pr├şch├ídzaj├║ na trh pod ozna─Źen├şm C├ôTES DE PROVENCE.

Korzika

Korzick├ę v├şna s├║ m├ílo zn├íme, preto┼że sa sotva exportuj├║.
Najzn├ímej┼íie oblasti le┼żia pri hlavnom meste Ajacciu.

web-pre-vas

ISSN 1336-7080

┬ę 2004-2020 Michal Hr─Źka - harp, Peter Vere┼í, povered by trebars:cms, server Obnova.sk, aktualizovan├ę: 06. 01. 2018