Nemecko

Nemecko je predov┼íetk├Żm krajina bielych v├şn, ktor├ę s├║ zn├íme ─Ćaleko za hranicami. Nemeck├ę v├şna sa produkuj├║ ve─żmi vysoko na severe a skoro v┼íetky vin├írske oblasti sa nach├ídzaj├║ vo ve─żk├Żch ├║doliach riek. Na ploche okolo 105 000 ha sa dor├íba cca 13 -mil. hl. Mno┼żstvo z tejto produkcie sa exportuje.

Klasifik├ícia nemeck├Żch v├şn

TAFELWEINE - nepodliehaj├║ ┼żiadnej ├║radnej sk├║┼íke. Hrozno mus├ş poch├ídza┼ą z Nemecka.

LANDWEINE - typick├ę region├ílne v├şna.

OUALIT├äTSWEINE BESTIMMTER ANBAUGEBITTE (Q. B. A) - musia poch├ídza┼ą z ohrani─Źenej vin├írskej oblasti a podliehaj├║ chemickej anal├Żze a organoleptickej anal├Żze.

OUALIT├äTSWEINE MIT PRADIKAT - musia sp─║┼ła┼ą po┼żiadavky Q. B. A, v├şn a nesm├║ by┼ą ┼żiadnym sp├┤sobom vylep┼íen├ę. Predik├ítne v├şna obdr┼żia po sk├║┼íke ├║radn├ę kontroln├ę ─Ź├şslo a pr├şvlastok (predik├ít).

Najznámejšie vinárske oblasti Nemecka

Mosel-Saar-Ruwer - vin├írska oblas┼ą vynikaj├║cich bielych v├şn. Nach├ídza sa v ├║doliach riek Mosel, Saar a Ruwer. Vinice s├║ situovan├ę na strm├Żch ├║bo─Źiach. Najpestovanej┼íou odrodou je bez konkurencie rizling, ktor├Ż dosahuje ┼ípi─Źkov├║ kvalitu.

Mittelrhein-Rheingau-Rheinhessen - 3 vin├írske oblasti nach├ídzaj├║ce sa v ├║dol├ş rieky R├Żn. V├şno z Rheingau patr├ş podobne ako moselesk├ę v├şno k najlep┼íiemu, ─Źo sa v Nemecku vyprodukuje. Popri odrode Riesling sa pestuje Silvaner, M├╝ller-Thurgau.

Franken - oblas┼ą jemn├Żch ovocn├Żch v├şn, kor├í sa stala svetozn├ím├í najm├Ą zvl├í┼ítnou formou fla┼íe tzv. Bocksbeutel.
web-pre-vas

ISSN 1336-7080

┬ę 2004-2020 Michal Hr─Źka - harp, Peter Vere┼í, povered by trebars:cms, server Obnova.sk, aktualizovan├ę: 06. 01. 2018