Taliansko

Medzi vin√°rskymi krajinami zaber√° Taliansko popri Franc√ļzsku ved√ļce miesto. Na celkovej ploche cca 1,4 mil. ha. sa vyprodukuje rońćne okolo 70 - 80 mil. hl.. ChuŇ• a kvalita talianskych v√≠n je veńĺmi rozdielna, podmienen√° r√īznymi klimatick√Ĺmi z√≥nami. V Ňĺiadnej krajine na svete sa nepestuje tońĺko odr√īd vinińća ako v Taliansku. Je ich asi 100.


Klasifikácia talianskeho vína

VINA DI TAVOLA - stolov√© jednoduch√© v√≠na v√§ńćŇ°inou s fantaz√≠jnym pomenovan√≠m, 70 % produkcie.

VINI TIPICI - (krajinn√© v√≠na) - v s√ļńćasnosti sotva pouŇĺ√≠van√° kateg√≥ria.

D.O.C. - v√≠na s kontrolavan√Ĺm oznańćovan√≠m p√īvodu - presn√© vymeranie vin√°rskeho regi√≥nu, prodp√≠san√© odrody, najvyŇ°Ň°ie nov√© v√Ĺnosy na 1 ha s√ļ presne urńćen√©.

D.O.C.G. - elita talianskych v√≠n. Musia poch√°dzaŇ• z prvotriednych pol√īh. Len 8 v√≠n je kvalifikovan√Ĺch ako D.O.C.G.

Najzn√°mejŇ°ie vin√°rske oblasti Talianska

Stredné a západné Taliansko

Toscana - oblasŇ• sl√°vneho CHIANTI. Rozprestiera sa medzi miestami Florencia a Seina. Na v√Ĺrobu Chianti sa poŇĺ√≠vaj√ļ biele a ńćerven√© odrody, prińćom pomer scelovania je z√°konom chr√°nen√Ĺ. Popri Chianti sa do kateg√≥rie D.O.C.G. zarańŹuje aj Brunello di Montalcino a Vino Nobile de Montepulciano.

Severoz√°padn√° oblasŇ•

Piemont - oblasŇ• leŇĺiaca na √ļp√§t√≠ √Ālp vyprodukuj√ļca veńĺk√© ńćerven√© v√≠na D.O.C.G. Barolo a Barbaresco a odrodu Moscato d¬ī Asti, z ktorej sa vyr√°ba svetozn√°me Ň°umiv√© v√≠no ASTI SPUNANTE D.C.O.G.

Lombardsko - podoblasŇ• Valtellina (Veltl√≠n) produkuje pomerne nezn√°me, ale vynikaj√ļce ńćerven√© v√≠na Sassella, Sfurzato a klasick√© Ň°umiv√© (Spumante Classico).

JuŇĺn√© Tirolsko - oblasŇ•, ktor√° pred 2. sv. vojnou patrila eŇ°te Rak√ļsku. V√≠na sa v√§ńćŇ°inou exportuj√ļ do Rak√ļska, Nemecka, ҆vajńćiarska, s√ļ harmonick√© v chuti a maj√ļ pr√≠jemn√© kyseliny. Najzn√°mejŇ°√≠m v√≠nom je Kalterer See je to nen√°rońćn√© ńćerven√© v√≠no urńćen√© na beŇĺn√Ĺ konzum.

Stredn√© taliansko - v√Ĺchod

Emilia Romagna - je najbohatŇ°ia provincia Talianska, ktor√° patr√≠ k najv√§ńćŇ°√≠m vin√°rskym regi√≥nom. Najzn√°mejŇ°ie v√≠na s√ļ Lambrusco, Cellana Romagna D.O.C.G., Trebbiano

Severov√Ĺchodn√° oblasŇ•

Friuli Venezia Giula - oblasŇ• ńĺahk√Ĺch klasick√Ĺch taliansk√Ĺch v√≠n. Najzn√°mejŇ°ie v√≠na Valpollicella, Soave.

JuŇĺn√© oblasti

Sicília, Sardínia, Kalabria

web-pre-vas

ISSN 1336-7080

¬© 2004-2020 Michal Hrńćka - harp, Peter VereŇ°, povered by trebars:cms, server Obnova.sk, aktualizovan√©: 06. 01. 2018