Zdravie a v├şno

Zdravie ─Źloveka je dar, od ktor├ęho z├ívis├ş kvalita ┼żivota a preto je na┼íou prvoradou ├║lohou chr├íni┼ą si ho. Za ├║rove┼ł svojho zdravia v rozhoduj├║cej miere zodpoved├í ka┼żd├Ż s├ím. Jeho kvalita je ovplyvnen├í predov┼íetk├Żm sp├┤sobom ┼żivota.

V┼íetci si uvedomujeme, ┼że chr├íni┼ą si zdravie je to najlep┼íie, ─Źo m├┤┼żeme pre seba urobi┼ą. Aj Oscar Wilde povedal: ÔÇťTo ─Źo n├ím v ┼żivote najviac ch├Żba je niekto, kto by za n├ís urobil to, ─Źo m├┤┼żeme urobi┼ą samyÔÇŁ.

Na┼íe telo je neust├íle vystavovan├ę ┼íkodliv├Żm vplyvom tzv. voln├Żch radik├ílov. Vo─żn├ę radik├íly s├║ neust├íle chemick├ę spojenia, ktor├ę predstavuj├║ pre na┼íe bunky pernamentn├║ z├í┼ąa┼ż. K t├Żmto vplyvom patria jedy v ┼żivom prostred├ş, zv├Ż┼íen├ę UV ┼żiarenie, faj─Źenie, stres, nadmern├ę po┼ż├şvanie alkoholu, zl├í v├Ż┼żiva.
Ochranu n├í┼ího tela vo─Źi voln├Żm radikalom zabezpe─Źuj├║ antioxidanty ako s├║ vitam├şny C, E, Beta-karot├ęn a v poslednom obdob├ş v lek├írskych v├Żskumoch ve─żmi doporu─Źovan├Ż koenz├Żm Q 10.

V├Żskum sa zaoberal transportom ┼żiv├şn/tzv. syst├ęm NTC/ a pri┼íiel k z├íverom, ┼że aplik├ícia antioxidantov je ├║─Źinnej┼íia vo forme n├ípojov, ktor├ę prech├ídzaj├║ ┼żal├║dkom krat┼íiu dobu, revitalizuj├║ ─Źrevn├║ fl├│ru, vytv├íraj├║ optim├ílnu pH hodnotu a maj├║ t├Żm r├Żchlej┼íiu ├║─Źinnos┼ą. Tento v├Żskum podporuje te├│riu o blahod├írnych ├║─Źinkoch v├şna na stravovanie.

Dosial zau┼ż├şvan├ę, ┼że v├şno ako alkoholick├Ż n├ípoj, sp├┤sobuje civiliza─Źne ochorenia, dnes cel├Ż kult├║rny svet zavrhol a v├şnu sa priklad├í tak├í v├í┼żnos┼ą v stravovan├ş, ak├║ si v skuto─Źnosti zasl├║┼żi.

Obsah fenolov├Żch l├ítok vo v├şne v kombin├ícii s alkoholom s├║ tou naj├║─Źinnej┼íou kombin├íciou pri ochrane orgazizmu vo─Źi srdcovo-cievnym ochoreniam. Konzumova┼ą denne 2-3 poh├íre v├şna /hlavne ─Źerven├ęho/ pri hlavnom jedle zni┼żuje hodnotu ÔÇťzl├ęhoÔÇŁ cholesterolu, odbur├íva vo─żn├ę radikaly, ─Źo znamen├í, ┼że ├║─Źinok v├şna p├┤sob├ş r├Żchle/z├ísluhou alkoholu/ a v├şno sa chov├í ako antioxidant. Zo zn├ímych antioxidantov vo v├şne je najzn├ímej┼í├ş resveratrol/ako pr├şrodn├Ż antifungicid/, ─Ćalej guercet├şn, katech├şn rut├şn a ve─ża ─Ćal┼í├şch/cca do 100 registrovan├Żch/.

Dnes sa pozit├şvnymi ├║─Źinkami v├şna na zdravie ─żud├ş zaoberaj├║ okrem biochemikov, vinohradn├şkov, enol├│gov taktie┼ż lek├íri, ─Źo potvrdzuje nov├Ż poh─żad na v├şno.
─îo z toho vypl├Żva, hlavne pre stredn├║ gener├íciu tridsiatnikov, gener├íciu, ktor├í si m├┤┼że ovplyvni┼ą stravovacie n├ívyky, ─Źi┼że ovplyvni┼ą kvalitu ┼żivota.
A/Existuje vedeck├Żm v├Żskumom podlo┼żen├í teoria ÔÇťfranc├║zsk├ęho paradoxuÔÇŁ,ktor├í potvrdila najmen┼í├ş v├Żskyt srdcovo-cievn├Żch ochoren├ş v oblasti stredomorsk├ęho regionu/u n├ís skoro ka┼żd├Ż druh├Ż ─Źlovek zomiera na srdcovo-cievne ochorenia/.Ve─żky podiel na tom m├í konzun├ícia ─Źerven├ęho v├şna a preto do pyram├şdy zdravej stredomorskej v├Ż┼żivy bolo zaraden├ę i v├şno.
B/ Tam ,kde sa konzumuje nadmern├ę mno┼żstvo ┼żivo─Źi┼ín├Żch tukov,2-3 poh├íre v├şna k jedlu s├║ dobr├Żm neutraliz├ítorom voln├Żch radik├ílov,─Źi┼że ─Źerven├ę v├şno sa doporu─Źuje konzumova┼ą i mimo someliersk├Żch konvencii v takomto pr├şpade ako liek.


Ak├ę v├şno vyh─żad├íva┼ą k stravovaniu?

Nieko─żko r├íd a doporu─Źen├ş !

1/ V severn├Żch vinohradnick├Żch oblastiach /tuna zara─Ćujeme i Slovensko/sa vyr├íbaj├║ ÔÇťzdrav┼íieÔÇŁ v├şna /napr. obsah resveratrolu bol zisten├Ż na Slovensku na ├║rovni 350 mg/l, ju┼żn├ę vinohradn├şcke oblasti produkuj├║ v├şna s obsahom 150-200 mg/l, ─Ćalej odrody Pinot noir-Burgundske modre, Sv├Ątovavrineck├ę od 500-800 mg/l/.

2/V z├ísade doporu─Źujeme vyh─żad├íva┼ą v├şna vyr├íban├ę klasickou technol├│giou nakva┼íania/obsah fenolov├Żch l├ítok je v ┼íupke hrozna/,v├şna region├ílne, mlad├ę/i v├şno podlieha oxida─Źn├Żm procesom/, zo zn├ímych pivn├şc, hlavne od klasick├Żch men┼í├şch v├Żrobcov/nepou┼ż├şvaj├║ supermodern├ę technol├│gie-napr. v├Żroba ─Źerven├Żch rmutov ohrievan├şm pre vy┼í┼íiu farbu, mikrofiltr├íciu at─Ć/.

3/ Anonimn├ę v├şna z dovozu, vyr├íban├ę pod r├┤znymi obchodn├Żmi zna─Źkami, nemaj├║ na ÔÇťzdravom trhuÔÇŁ opodstatnenie, preto┼że konzumujeme iba ÔÇťumel├ęÔÇŁ v├şna, kde je rozhoduj├║ci iba alkohol, ─Źo s te├│riou zdravie s v├şnom nem├í ni─Ź spolo─Źn├ę.
Villiam Shakespeare tvrdil o v├şne, ┼że zvy┼íuje d├┤vtipnos┼ą, bystros┼ą a vynaliezavos┼ą mozgu, nap─║┼ła ho ┼żiv├Żmi, vrel├Żmi a hrav├Żmi my┼ílienkami. V├şno podnecuje, okr├Żd─żuje a dv├şha aktivitu. Ak k tomu prid├íme i jeho vz├ícne zdravotn├ę ├║─Źinky, m├┤┼żeme ho zaradi┼ą do stravovania ako plnohodnotn├║ po┼żivatinu, preto┼że prij├şman├í potrava je najd├┤le┼żitej┼í├şm faktorom, ktor├Żm m├┤┼żeme pozit├şvne, ale aj negat├şvne ovplyvni┼ą zdravie ─Źloveka.

V civilizovan├Żch krajin├ích je konzum├ícia 2-3 poh├írov v├şna denne,po─Źas stravovania samozrejmos┼ąou. U┼ż i v dennej tla─Źi s├║ be┼żnou pr├şlohou ─Źl├ínky Foot and Wine/strava a v├şno/,Wine Match/vhodnos┼ą v├şna/ at─Ć. Nech z tohoto poh─żadu platia slov├í lek├íra antick├ęho Gr├ęcka Hippokratesa ÔÇť Tvoja strava nech je tvoj├şm liekomÔÇŁ.